Olcsó húsnak...biztos?
Preszter Soma 2011.01.26. 13:52

Olcsó húsnak híg a leve. Tartja a mondás. Szerintem ez nem teljesen van így minden értelemben. Nézzük hát, hogy mire gondolok...folytatás a cikkben!
Hazánkban az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségnek örvend a pergető horgászat. A külföldi technikák beszivárgása ellenére, talán még mindig nagyobb arányban a klasszikusnak mondható, villantózás, wobblerezés és plasztikcsalizás van legjobban elterjedve. Már ha fogalmazhatok ily’ ízes magyarosan, eme szenvedő szerkezettel.
Wobblerek terén, a tradícionális, már-már ősi márkák mellett kezdenek felsorakozni kisebb gyártók is műcsali készítés terén. Sajnos a mai gazdasági helyzetben viszont nem mindenki engedheti meg, hogy a lassan horribilis összegekért megvásárolható fahalacskákból szép, kiterjedt szín- vagy méretpalettát mondhasson magáénak. Aki viszont képes egy kis kompromisszumot kötni és elrugaszkodni attól a bevett, illetve PR-gépezet által már a horgászok agyába égetett, eget rengető butaságtól, hogy csak az lehet jó ami drága, kellemes meglepetésekkel találkozhat az olcsónak mondható márkák wobbler kínálatában. Engedjétek meg, hogy bemutassak nektek egy-két alternatívát, a teljesség igénye nélkül, valamint szigorúan csak szárazon tekintettel az időjárásra és a jéghelyzetre.
Természetesen ezen gyártók kínálatában megtalálhatók a klasszikus formák kópiái.
De ezek mellett a gyártó saját elgondolású formákkal is dolgozik.
A felépítésékütet nézve, mindegyik wobbler műanyagból készült, erre az anyagra a nagy nevű gyártók is egyre jobban kezdenek átállni. Meglepő ezeknél a wobblereknél, hogy nem nagyon talál rajta az ember öntési hibát, sorját, egyebet. Terelőlap kiképzésük eltérő, és két fajtát különböztethetünk meg.
Az egyik típus, a klasszikusnak mondható kialakítás, mikor a terelőnyelv, a testben kialakított vágatban foglal helyet. Ez a legjellemzőbb kialakítási mód.
A másik, elterjedőben lévő kialakítás, mely szerintem műanyag wobblereknél a legmasszívabb szerkezeti kialakítást eredményez, hogy a nyelv és a test egy és ugyanazon anyagból van, mindenféle csatlakoztatás és ragasztás nélkül.
Talán mind közül kivételt képez a képen látható wobbler melynek adapteresen alakították ki a terelőlapját és gyárilag ad hozzá a gyártó négy különböző vízmélység meghorgászására alkalmas terelőnyelvet. Kérdés tárgyát képezi, hogy ez a kialakítás mennyire strapabíró, viszont számomra felettéb szimpatikus elgondolás. A kivitelezés tökéletességét pedig csak horgászat során fogom majd megtapasztalni.
Következő kérdés, mi felmerülhet, hogy milyen a wobbler belső szerkezete. A belső szerkezet kialakításánál semmi korszak alkotót nem tapasztaltam, viszont felettébb sok típus csörgős változatban készül. Egyik típusnál a zsinórrögzítő szem a terelőnyelvben van rögzítve, másik típusnál pedig a testbe fut be. Sajnos, szívem nem lenne összetördelni a wobblereket, biztos adatok hátterében pedig nem fogom rámondani, hogy a drótozása végtelenített. Aki esetleg a közelben tudna segíteni megröntgenezni a halacskákat, szóljon!
Egy kis ráfordítás és mehetünk harcsázni. DE BIZTOS?!
Úgy gondolom, hogy a forma és színválasztékból mindenki megtalálhatja a számára kedvenc forma kópiáját, a kísérletező kedvűek az új formákkal tehetnek egy próbát. A cikkben szereplő egyik wobbler kiskereskedelmi ára sem haladja meg a Piac téri gyorsétteremben kapható, 6 db sajtos szendvics árát. A cikket még pár képpel szeretném lezárni.
Preszter Soma
Fish Head Pergető Team
|